Porady Praktyczne

11 NAJWAŻNIEJSZYCH RAD – JAK  ZAPLANOWAĆ  UDANE WAKACJE JEŚLI JESTEŚ OSOBĄ Z DYNSFUNKCJĄ RUCHU LUB  PORUSZASZ  SIĘ NA WÓZKU INWALIDZKIM

Nie ma powodu, aby osoba niepełnosprawna nie  mogła  cieszyć się wakacjami na równi z osobą zdrową. Bez względu na to czy wyjazd będzie miał  charakter pobytu  lub aktywny-  może być udanym wyjazdem pod warunkiem, że będzie przygotowany dokładnie. Pamiętajmy, że będąc osobą z niepełnosprawnością  napotykamy na trochę więcej barier w porównaniu do osób zdrowych. Oczywiście  innymi kryteriami będzie kierowała się osoba niewidoma, a zupełnie innych udogodnień będzie szukała osoba z dysfunkcją ruchu,  czy poruszająca się na wózku inwalidzkim.  Będąc sama osobą  niesprawną ruchowo właśnie do tej grupy osób chciałabym się zwrócić.

RADA 1 Podejmij decyzję  gdzie chcesz jechać?Na tym etapie starajmy się nie martwić czy miejsce jest dostosowane. Spójrzmy  na to z innego punktu widzenia  „ Wybieram się  w to miejsce  ponieważ zawsze chciałam tam jechać”.  Chcę spełnić swoje marzenie.  Teraz dopiero sprawdźmy czy jest to możliwe.

RADA 2   Wybierz zakwaterowanie Wiele jest obiektów w pełni  przyjaznych osobom niepełnosprawnym . Jednak dostosowanie” nie zawsze jest rozumiane tak samo przez wszystkich. Zwykle ogranicza się ono do dostosowanego pokoju i łazienki. Często na miejscu okazuje się, że brak jest dostępu do restauracji ( bo są schodki). Dlatego należy się pytać o szczegóły. Czy w hotelu znajduje się winda? Jeżeli nie prosimy o zakwaterowanie na parterze. Jest to istotne szczególnie w krajach południowych gdzie kwestia ewentualnej naprawy windy może przedłużać się w nieskończoność.  Czy szerokość drzwi jest odpowiednia do przejechania wózkiem? Czy łazienka jest dostosowana i bez problemy wjedziemy pod prysznic? Czy w łazience są uchwyty? W przypadku wyjazdu z  biuro podróży nie zapominajmy organizatora  poinformować o swoich ograniczeniach i wymaganiach.  Należy również pytać o teren przylegający do obiektu. Czy będziemy mogli swobodnie się poruszać po okolicy? Przecież nie jedziemy po to, aby cały pobyt siedzieć w ośrodku bądź hotelu. Nie bójmy się  prosić o przesłanie zdjęć  ośrodka. Dobrym źródłem informacji będą różnego rodzaju portale z rekomendacjami  na stronach internetowych. Jeżeli rezerwujemy hotel bezpośrednią drogą telefoniczną lub mailową prosimy o przesłanie potwierdzenia rezerwacji z hotelu. Dobrze jest to wydrukować i mieć przy sobie. To będzie  nasz dowód w przypadku gdyby hotel zaprzeczył, że rezerwacja została zrobiona.

RADA 3 Wybierz środek transportuW Polsce mamy wiele możliwości podróżowanianadal jednak  osoby z niepełnosprawnością  nie  mogą swobodnienie i komfortowo podróżować wszystkimi środkami. Co mamy do wyboru?

  • Samochód prywatny: Często wybierany jest samochód prywatny jako  najwygodniejszy środek transportu w Polsce
  • Pociąg: Polskie Koleje posiadają już  w swoich składach na  niektórych wyznaczonych  trasach wagony do, których osoba na wózku swobodnie wjedzie ( specjalna rampa, przedział, toaleta). W większych miastach dostępna jest bezpłatna  usługa asystenta, który pomaga osobie niepełnosprawnej dostać się do pociągu w miejscu wyjazdu i przyjazdu. Warto wiedzieć, że serwis ten ma zasięg międzynarodowy  i  jadąc np. do Wiednia można taką usługę  również zamówić  z Warszawy za pośrednictwem PKP.
  • Autokar: Odradzam zdecydowanie samodzielne podróżowanie autokarami . Nadal jest brak dostosowanych autokarów z winda lub rampą. Potrzebna jest  pomoc  osób trzecich. Jest to bardzo dyskomfortowe i upokarzające  dla osoby z niepełnosprawnością zwłaszcza kiedy musi być wnoszona i wynoszona do środka autokaru.
  • Samolot: Okazuje się, że najlepiej dostosowanym środkiem transportu jest podróż samolotem . Podczas rezerwacji należy sprawdzić czy linie lotnicze  zapewniają odpowiedni serwis dla  osoby niepełnosprawnej. Jak to wygląda w praktyce? Informacje o potrzebie  serwisu  zgłaszamy w monecie rezerwacji biletu lub 48h przed lotem .Niektóre linie lotnicze wymagają dostarczenia zaświadczenia od lekarza o braniu leków  oraz braku przeciwwskazań do odbycia lotu. Zalecam  również zrobienie zastrzyku przeciw zakrzepicy ( loty powyżej 3h). Zastrzyk wydawany  jest na receptę. Wykonujemy go  sami  bezpośrednio przed  lotem lub zgłaszamy się do  punku  medycznego dostępnego na każdym lotnisku. Przy wejściu na lotnisko ( mówię o Okęciu)  znajdują się specjalne odpowiednio oznakowane ( symbol osoby niepełnosprawnej) punkty. Po naciśnięciu  w przeciągu kilku minut zjawia obsługa serwisu naziemnego, która  zajmuje się nami i  naszym bagażem. Jeżeli posiadamy wczepione implanty typu zastawka, endoproteza zgłaszamy to przed przejściem przez bramkę wykrywającą metal. Inaczej zaczniemy” dzwonić.” Pomocne będzie zaświadczenie potwierdzające schorzenie.  Zawsze radzę prosić o miejsce z przodu samolotu  w niedalekiej odległości od łazienki.  Na dłuższe loty zalecam zakładanie pieluchy  i ograniczenie picia napojów. Obsługa w samolocie nie pomaga w czynnościach fizjologicznych . W nowych modelach  samolotów są już łazienki przystosowane. Po odprawie asystent zawozi nas do odpowiedniego wyjścia ( gate).  Jeżeli nie ma rękawa specjalny samochód z windą  wiezie nas bezpośrednio do samolotu.  Jedziemy jako pierwsi, a wychodzimy z samolotu ostatni. Osoby nie schodzące z wózka przenoszone są na specjalnym wózeczku na siedzenie. Wózek nasz podróżuje w dolnym bagażu i dostajemy go z powrotem  po wylądowaniu po wyjściu z samolotu. Pamiętajmy, że serwis ten przysługuje również osobom  z ograniczeniami ruchowymi.  Usługa jest całkowicie bezpłatna i możliwa do zamówienia w we wszystkich liniach na świecie.

RADA 4   Pamiętaj o ubezpieczeniu  turystycznym – od kosztów leczenia oraz nieszczęśliwych wypadków Jest to bardzo ważne w przypadku indywidualnych wyjazdów zagranicę. Jeżeli wyjazd jest z biura podróży podstawowe ubezpieczenie jest wliczone w pakiet. Ubezpieczenie nie obejmuje chorób przewlekłych takich jak choroby serca, padaczka. Ubezpieczyciel nie pokryje  w tym wypadku kosztów leczenia. W krajach Europejskim i na całym świecie niestety koszty mogą okazać się bardzo wysokie. Wyjeżdżając  do krajów tropikalnych warto sprawdzić jakie obowiązują szczepionki w danym kraju. Zabieramy historię choroby np. wypis ze szpitala. Najlepiej, jeżeli rozpoznanie będzie napisane  po łacinie.

RADA 5  Sprawdź adresy  wypożyczalni i  naprawy sprzętu rehabilitacyjnego. W przypadku problemów z wózkiem inwalidzkim taki adres będzie bardzo pomocny. W wielu krajach wypożyczalnie oferują wypożyczenie skuterów, podnośników zwykłych wózków. Adresy takie starajmy się zdobyć jeszcze przed wyjazdem. Na miejscu może to być trudne z różnych przyczyn. Nikt może o tym nie wiedzieć lub nie będzie dostępu do Internetu. Warto tez zabrać podstawowe klucze ( do najważniejszych elementów wózka) oraz zapasową dętkę, łatki i pompkę.

RADA 6  Sprawdź  dostępność obiektów muzealnych Od wielu lat trwa proces dostosowania obiektów do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością  w dużym  stopniu pomógł w zniesieniu barier  do obiektów muzealnych i innych atrakcji turystycznych.  Rampy, windy, dodatkowe wejścia umożliwiają turystom na wózku swobodne zwiedzanie. Zawsze należy szukać symbolu osoby niepełnosprawnej ( wózek inwalidzki) Np. zwiedzając Zamek w Edynburgu po zgłoszeniu usługi  w kasach specjalny samochód zawozi i zwozi nas  na  samą górę.  Usługa bezpłatna. Warto wspomnieć, że w  obiektach tych znajdują się również często  toalety przystosowane.

RADA 7 Sprawdź czy należy Ci się zniżka do obiektów  muzealnych W wielu muzeach osobom niepełnosprawnym ( w szczególności  poruszających się na wózkach inwalidzkich ) i jej opiekunom przysługują  zniżki lub bezpłatne wejścia ( 1/1). Zawsze o to pytajmy. Tak jest np. w Muzeum Watykańskim. Należy posiadać  przy sobie dokument  stwierdzający niepełnosprawność np. orzeczenie inwalidzkie, legitymacje z  ZUS. Warto też posiadać ze sobą kartę parkingową.

RADA 8  Różnice obyczajowe Udając sie na wakacje do innych krajów postarajmy się poczytać o panujących tam zwyczajach. Dotyczy to zwłaszcza krajów o innej kulturze niż Europejska. I tak np. w krajach muzułmańskich i buddyjskich osoba na wózku może  spotkać się z odmową wjazdu do środka świątyni np. w Świątyniach w Bangkoku.

RADA 9   Sprawdź ważność dokumentów Przed wyjazdem zalecam sprawdzić czy nasz dowód/ paszport jest ważny? Czy potrzebna jest wiza? W krajach takich jak  np. Egipt, Turcja, Tunezja, Kuba, Kenia wizy wydawane są na lotnisku. Koszt od 10 -50 $ lub Euro. W przypadku innych krajów musimy się udać do Ambasady danego kraju osobiście. Jeżeli jedziemy na wyjazd  zorganizowany  procedury te  często wykonuje  za nas biuro podróży.

RADA 10  Roaming, Elektryczność, Pieniądze Wyjeżdżając zagranicę musimy pamiętać o posiadaniu roamingu – usługa umożliwiająca korzystanie z naszych komórki. Rozmowy telefoniczne zwłaszcza do krajów poza  Europejskich kosztują fortunę. Np. 1 minuta w Kenii to wydatek powyżej 10PLN. Lepiej porozumiewajmy się za pomocą SMS lub  kupmy kartę do budki telefonicznej. Wszystko warto sprawdzić u operatora, u którego mamy wykupioną usługę.  Pamiętajmy nie korzystanie z Internetu bezprzewodowego opłaconego w kraju. Od granicy płacimy wg innej taryfy co w przypadku odległych krajów może się okazać się nie małą sumą.

  • elektryczność W niektórych krajach napięcie elektryczności jest inne. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny przełącznik ( adapter), dostępny w sklepie elektrycznym.
  • pieniądze W większości krajów europejskich walutą jest Euro.  Poszczególne kraje pozaeuropejskie posiadają swoją  własną walutę. Mając  dolary/ euro/ funty możemy je bez problemu wymienić na walutę miejscową. Również możemy płacić  kartą. Odradzam w krajach afrykańskich. Pieniądze możemy również pobrać z  bankomatu  uprzednio sprawdzając  stawki prowizyjne. I tak np. W Turcji prowizja za każde pobranie to kwota ok. 80PLN

RADA 11 lekarstwa środki opatrunkowe, higieniczne

Jeżeli używamy lekarstwa środki opatrunkowe, higieniczne  bądź możemy potencjalnie potrzebować użyć je to najlepiej zabrać ze sobą w ilościach chociaż minimalnych. Może się też okazać, że na miejscu są inne, których nie znamy. Zwłaszcza lekarstwa wypisywane  na receptę. Dobrze jest też kupić specjalną  poduszkę pod szyję w  kształcie „rogala”  która jest przydatna przy dłużej jeździe.

Mam nadzieje, że przedstawione rady pomogą państwu w  organizacji wyjazdu i pozwolą uniknąć nie potrzebnych kłopotów. Życzę miłego pobytu

Opracowała Małgorzata Tokarska przy współpracy Krzysztofa Kaperczaka

 

Accessibility